Márka adatlapok
Ezen az oldalon magyar márkák történetét mutatjuk be.
Líra
A márka rövid bemutatása és története:
A Líra Könyv Zrt. 1993-ban alakult meg az állami könyvterjesztés romjain létrejött állami vállalatból. A kezdeti időszakot a szocialista nagyvállalatok és a könyvszakma válsága egyaránt jellemezte. Szerencsére egy évvel később a szakma nagyvállalatai közül elsőként hirdették meg a cég privatizálását. Többfordulós eljárás eredményeként 1994-ben a rendszerváltással együtt alakult kiadók konzorciuma vásárolta meg a nagykereskedésből és 16 mintaboltból álló hálózatot, amely kivásárlások után a Láng Kiadó és Holding irányítása alá került. Megkezdődött a bolthálózat korszerűsítése. A könyvszakmában elsőként vezettünk be számítógépes áruforgalmi rendszert, a raktártereket, pincéket lehetőség szerint eladótérré alakítottuk, megkezdtük az üzletek felújítását, és ahol erre lehetőség volt, az üzlethelyiségek megvásárlását. A menedzsmenttel közösen vásároltuk meg a rendkívül rossz állapotban levő Magvető Kiadót. A kilencvenes évek végén új életre keltettük a legnagyobb múltú magyar könyvkiadót, az Athenaeumot.
1999-ben a holding tulajdonosai az átalakulás mellett döntöttek, és a Kolosi család tulajdonában lévő könyves cégek kiváltak a vállalatból. A Líra csoport ettől kezdve ismét fejlődésnek indult, és hamarosan a hazai könyvpiac egyik meghatározó szereplőjévé vált. Újabb boltnyitásokkal és vásárlásokkal bővült a bolthálózat. A Széchenyi Terv támogatásával kialakítottuk és folyamatosan bővítjük a szakma legnagyobb franchise rendszerét. A hagyományos belvárosi boltok mellett mind Budapesten, mind vidéken megjelentünk a bevásárlóközpontokban, bevásárlóparkokban. Elsők között indítottunk internetes könyváruházat, a lira.hu-t. Felélesztettük a Rózsavölgyi és Társa hagyományos kiadói tevékenységét, majd a kiadóval és a két zeneműbolttal újjáalakult az 1852-ben alapított Rózsavölgyi és Társa cég, valamint megvásároltuk a nagy múltú Corvina Kiadót. 2003-ban – a Librotrade-del közösen – megvásároltuk a cég központjának is helyet adó ingatlant. Jókor reagálva a könyvszakma konszolidációjára, 2003 augusztusában nyitottuk meg a legkorszerűbb hazai könyvnagykereskedést, amely rövidesen piacvezetővé vált. Manó Könyvek néven elindítottuk a cégcsoport gyermekkönyvkiadóját. A Magyar Könyvklub adatbázisának és tevékenységeinek 2006 végén történő megvásárlásával lehetőség nyílt arra, hogy 2007-ben elindítsuk a Líra Könyvklubot, amely 70000 tagjával az ország legnagyobb könyvvásárló közössége. 2007 végétől a cégcsoport a multinacionális bevásárlóközpontok fő könyvbeszállítója lett.
A cégcsoport kialakítása szervezeti átalakulásokkal is járt. A részvénytársaság keretében centralizáltuk a gazdasági és pénzügyi irányítást, a könyvelést, a kereskedelmet és a marketing tevékenységet, az ingatlanmenedzsmentet és az informatikát. Generációváltást hajtottunk végre az informatikai rendszerben, és kifejlesztettünk egy új áruforgalmi rendszert.
Különös öröm számunkra, hogy számos rangos elismerésben részesültek szerzőink és cégcsoportunk vállalkozásai. Az első magyar irodalmi Nobel-díjat 2002-ben Kertész Imre kapta, akinek életműsorozatát már a kilencvenes években megjelentette a Magvető. A Magyar Irodalmi Díjat alapítása után négy éven keresztül Magvetős szerző (Esterházy Péter, Bodor Ádám, Szilágyi István, Parti Nagy Lajos) kapta, majd 2006-ban Spiró György, 2007-ben Rakovszky Zsuzsa. A lényegében ennek helyébe lépő Aegon Művészeti Díjat 2008-ban Térey János, 2009-ben Jónás Tamás nyerte el. 2006-ban Darvasi László és Varró Dániel kötetei az év gyermekkönyvei lettek, 2008-ban Kovács András Ferenc verseskötete kapta ugyanezt az elismerést. 1997-ben Kertész Imre, 2002-ben az Athenaeumnál fordításban megjelentetett Lawrence Norfolk, majd 2005-ben Paulo Coelho kapta a Budapest Nagydíjat. A Magvető Kiadó sok-sok dobogós helyezés mellett 2003 és 2006 után 2010-ben ismét Az Év Kiadója lett. A Líra csoport Az Év Könyvkereskedôje-díj eddigi kiosztásain kétszer második, ötször harmadik helyezést ért el. Szerzőink közül többen kaptak Kossuth-díjat, magas állami és művészeti kitüntetéseket, s az utóbbi években négy munkatársunk kapott kormánykitüntetést. A Corvina Kiadó művészeti albumai és a Magvető szépirodalmi kiadványai több díjat nyertek a Szép Magyar Könyv versenyen.
A Líra csoport nagy súlyt helyez vásárlói pontos és alapos tájékoztatására. Meghatározó szereplőként vagyunk jelen minden jelentősebb hazai könyves eseményen, vásáron. Jó kapcsolatot ápolunk a sajtóval, köteteinkről mértékadó lapok közölnek kritikát, ajánlót. Hirdetéseink rendszeresen jelen vannak a rádiókban és a napilapokban, irodalmi és könyves újságokban. Kéthavonta saját magazint jelentetünk meg, amely minden könyvesboltunkban rendelkezésre áll.
A vállalatcsoport gazdasági-pénzügyi fejlődése is igen dinamikus. A konszolidált nettó árbevétel öt év alatt közel megháromszorozódott, és terveink szerint 2009-ben megközelíti a tízmilliárd forintot.
A cégcsoport a könyvszakma egyik legjelentősebb vállalkozása. Ötmilliárdos kereskedelmi forgalmunk tíz százalékos piaci részesedést jelent. Dinamikusan növekvő bolthálózatunk mellett a könyv-nagykereskedelemben és a zenemű-kereskedelemben is piacvezetők vagyunk.
A kereskedelmi tevékenységet jól egészíti ki internetes kis- és nagykereskedésünk, valamint klubrendszerünk. 2009-ben kiadói tevékenységünk fogyasztói áron meghaladta a kétmilliárd forint, így mind forgalomban, mind az évente megjelenő 300 címet és közel egymillió példány könyvet tekintve az öt legnagyobb kiadói csoport közé tartozunk.
A magyar nyelvű könyvkiadás egyik legjelentősebb része a Líra cégcsoporthoz tartozó kiadók tevékenysége. A Magvető és a Corvina kiadó több mint ötvenéves múltra tekint vissza, az Athenaeum Kiadó és a Rózsavölgyi és Társa másfél évszázados hagyományt elevenített fel. Ezek a márkák jól ismertek a magyar olvasók előtt.
Weboldal: http://www.lira.hu
Kapcsolat:
Líra könyv Zrt.
Cím: 1072 Budapest,
Rákóczi út 14
Telefon: +36 (40) 365 879
E-mail: ugyfelszolgalat@fo.hu